Vundamendid

Vundamendid – kõige kvaliteetsemad lahendused sinu majale

Kvaliteetsed vundamendid on hädavajalikud maja kvaliteetseks ehituseks, mis tagab hoonele pika eluea. EEKG on ehitanud erinevaid vundamente nii pisematele kui ka suurtele hoonetele, erineva keerukuse ja tüübiga. Tööde teostamisel lähtume eelkõige sellest, milline lahendus oleks kõige mõistlikum. 

Sõltuvalt objektist teostame ehitusel erinevaid vundamendi tüüpe

  • Lintvundament
  • Plaatvundament
  • Postvundament
  • Vaivundament

See millist täpselt valida sõltub rajatise iseärasustest, pinnasest ja objekti omapäradest. Lisaks teeme kindlaks, kas hoone rajamisel oleks mõistlik rajada sügavundament või hoopis madalvundament. 

Omame erinevat vundamentide ehituses väga pikaajalist kogemust ning teostanud erineva keerukusega lahendusi. Täpsema pakkumise saamiseks helista, või kirjuta meile kiri ning leiame koos just sinule kõige mõistlikuma lahenduse!

 

Miks kvaliteetne vundament vajalik on?

Vundamendi ehitus on hoone rajamise juures äärmiselt oluline, sest see on kõige alus. Halb vundament ei suuda kannatada maja kandevõimet nii sügisel kui talvel, vihma ja külma eest. 

Sõltuvalt ehitise suurusest tuleb luua ka vundament ning kergematele hoonetele sobib ideaalselt näiteks postvundament. Mõnel puhul võib sobida isegi lihtsalt killustiku ja liivaga korralikult tihendatud plats. 

Millele enne ehitust mõelda?

Alustama peaks sellest, kui suurt ehitist üldse plaanis on rajama hakata, mis materjalist see tuleb. Vundament peab olema tugev ning püsima ja tegema oma tööd mitmed aastakümned.

Kuna Eesti on õnneks geograafiliselt väga turvalise kohapeal, ei pea meie arvestama erinevate maavärinate ja muude looduskatastroofidega. Meie suurimaks murekohaks võib olla pinnas. Pinnased mis sisaldavad kivi, savi või liiva nõuavad enne rajamist eeltööd ja teadmisi. Samuti peaks arvestama, kui on tegu soise pinnasega. 

Ehitusel ei tasu rajamise kulude pealt kokku hoida ning soovitatav on investeerida kvaliteeti, sest ebakvaliteetselt ehitatud vundament tekitab tulevikus rohkem peavalusid. Hiljem lähevad erinevad parandustööd väga kulukaks ning võib ette tulla situatsioon, kus seda ei olegi võimalik enam parandada. 

Kasulik on teostada pinnaseuuringud

Selleks, et oma ehitisel valida täpne vundamendi tüüp, on tarvis ennast pinnasega rohkem kurssi viia. Uuringu käigus vaadatakse millistest kihtidest maapind koosneb, milline oleks kõige mõistlikum lahendus. 

Tänu uuringule on võimalik teada saada millist tüüpi rajada. See tuleb omavahel kooskõlastada veel sellega, millist ehitist vundament tulevikus kandma hakkab, mitme kordset maja soovitakse ehitada ja mis materjalist ehitis tuleb. 

Vundamendi mahamärkimine

Kuna vundamendi ehitus on täpne töö, tuleb eelnevalt paika panna ka piirid või teisisõnu teostusjoonised. Ära tuleks märkida veel kalded ning täpsed kõrgused. Joonist tehes peaks arvestama veel trasside, autoparklaga ning muude lisa hoonetega mida peale pea ehitise soovitakse rajada. 

Keskmiselt ulatub vundament maapinnast 30-40 cm kõrgusele, kuid selle täpsed numbrid sõltuvad täielikult maapinnasest ja krundist endast. Kui pinnasel on kalle sees, ei pea ilmtingimata kõik majad olema sama tasapinna peal. 

Vundamendi tüübid

Olemas on mitmeid erinevaid vundamente, kui tekib küsimus millist vundamenti eelistada, siis tüübi valik sõltub esiteks pinnasest ning suuresti ka hoone raskusest. Kui võrrelda omavahel 1 ja 4 kordset maja, siis need on täielikult erineva raskusega. Kui maja ehitatakse näiteks puitkonstruktsiooniga, siis tuleks sellega ka arvestada, sest puit on kõvasti kergem kui betoon. Halvasti valitud ja ehitatud vundament võib tekitada vajumist. 

Lintvundamendi ehitus

Tegu on stiliga, mis oli mõnda aega tagasi väga populaarne, kui mitte kõige levinum. Üldiselt tähendab see seda, et vundamendimüür laotakse seinte alla ning ülejäänud põranda peale valatakse betoonplaat. Vundamente liigitatakse konstruktsiooni järgi lint-, post-, vai-, plaat- ja ruumilised vundamendid.

Vundamendis kasutatavad materjalid on betoon, kivikbetoon, maakivi, paekivi, raudbetoon, silikaatbetoon, pinnasebetoon, betoonkivid, keramsiitbetoonplokid.

Sokkel ehitatakse ilmastikukindlast materjalist: maakivi, paekivi, graniit, marmor, viimistluskihita betoon ja betoonkivid.

Lintvundamendi plussid

Sellel on väga hea ja tugev kandevõime, mis tähendab, et võib kanda isegi väga suuri ja raskeid hooneid ning rajamisel ei ole hind kallis vaid vägagi taskukohane. Võimalusel saab vundamedi viia külmumissügavusest veelgi madalamale ning sellisel juhul ei pea lisasoojustuse peale mõtlema. 

Lintvundamendi miinused

Eelnevalt mainisime, et tegu on küll taskukohase lahendusega, aga tegelikult on tööprotsess üks mahukamaid ning seda just kaevetööde poolelt. Lintvundamenti ei ole veel soovitatav ehitada pinnasele mis on kaldu. 

Plaatvundamendi ehitus

Selle tüübi jaoks on vaja väga head aluspinnast ja ideaalis ka killustiku patja. Tavaliselt kasutatakse seda pisemate eramute ehitusel, sest kergemad moodulid soosivad pigem kiiret ja ühtlasi soodsat vundamendi rajamist. 

Plaatvundamendi plussid

Tegu on väga hea valikuga, kui aluspinnas on kivine ja tugev ning sellest tulenevalt kasutatakse seda palju ranniku aladel. Kui pinnaseks on peakiht, siis on soovitatav ehtida madal plaatvundament ning see soojustada perimeetriga horisontaalselt. Vundament on tugev ning püsib väga hästi ja sobib ka ebaühtlasele pinnasele. 

Plaatvundamendi miinused

Nõuab väga kvaliteetset soojustust ning kokkuvõttes on kivi kaevamine suhteliselt raske ja kallis lõbu. Aga õnneks ei pea plaatvundamenti rajama väga sügavale. 

Postvundamendi ehitus

Postvundamendi lahendus on ideaalne siis, kui maja ehitusega seoses on vaja ehitist kandvad osad viia väga sügavale maa alla. See on levinud näiteks savistel pinnastel, sest kandekiht hakkab alles päris sügavalt. Kui rajatakse kergemat ehitist, siis tasuks kaaluda pigem plaatvundamendi ehitust. Kui on plaanis suurema ehitise rajamine, siis tasub kindlasti valida postvundament.. 

Postvundamendi eelised

Kiire ja lihtne ehitada ei vaja eriteadmisi. Lisaks sellele on sellised vundamendid tuulduvad ning ei taha saada ekstra kaitset radooni eest. Viimaks on tegu päris soodsa lahendusega, mis on ehitamisel suur pluss. 

Postvundamendi miinused

Selleks, et teha tööd ikkagi hästi ja saada parimat kvaliteeti on vaja mingil määral ka teadmisi ja oskusi. Veel ei sobi see raskematele ehitistele ning soovitatav on eelnevalt täpne kandevõime välja arvutada. Samuti ei ole see sobilik ebatasasele ja ebastabiilsele pinnasele. 

Vaivundamendi ehitus

Tegelikult on postvundamendile väga sarnase lahendusega. Sellised vundamendid on populaarsed erinevate korterite, büroohoonete, sadamate ja ka näiteks kaubanduskeskuste ehituseks. See sobib väga hästi ka niiskematele pinnastele ning isegi on võimalik seda ehitada otse vette. 

Seal ei kasutata lihtsalt poste vaid suuri ja raskeid raudbetoonist vaiasid. Tavaliselt ulatuvad vaiad väga sügavale, mis võib endast tähendada lausa mitukümmet meetrit ning see teeb temast ka väga vastupidava ja suure kandevõimega vundamendi tüübi. Selle tüübi ehitus ja projekteerimine on väga ajamahukas, täpne, nõudlik ja kallis, mis on vägagi loogiline arvestades milliste projektide puhul see vajalik on. Oluline on arvutada välja vaiade täpne kandevõime.

Nõuded vundamendile

Vundament peab olema tugev, püsiv ning kestev kogu hoone ekspluatatsiooniea vältel. Samas peavad vundamendid olema ideaalis ka odavad ja nägusad. Vundamendi ülesanne on hoone koormuse kandmine. Mõjutavad tegurid on vertikaalne koormus, horisontaalne mullasurve, pinnasevesi, perioodiline külmumine ja sulamine, sise- ja välistemperatuuride koosmõju ning niiskus keldriruumis, pinnasevete keemiline agressiivsus, vibratsioon.

Vundament on hoonete ehitamisel olulise tähtsusega, sest kogu hoone jääb sellele toetuma. Vundamendi ehitamisel tehtud vigu on hiljem väga kallis ja keeruline parandada ning sellest tulenevalt peaks vundamendi ehitust võtma tõsiselt ning mitte koonerdama. 

Madalvundament ja sügavvundament

Nende kahe peamine vahe on rajamis sügavus, mis sõltub vundamendi otstarbest ja ehitise suurusest ja raskusest. Madalvundamendid jagunevad veel peamiselt lint- ja plaatvundamentideks. 

Sügavvundamendile on iseloomulik see, et need rajatakse sügavale pinnasesse, ilma igasuguse eelneva süvendita. See on ideaalne siis, kui pinnase kandevõime on alles sügaval pinnases. Sellised vundamendid on tugevad, väga vastupidavad ning kannatavad palju koormust.